NASZE ANIOŁOWO
wioska miodem i mlekiem płynąca ...

W dniach 8-9 lipca w Aniołowie odbył się XVII Zlot Miłośników Aniołów.
Wydarzenie objęli honorowym patronatem Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka.
Jak co roku, prawie wszyscy mieszkańcy Aniołowa zaangażowali się w działania. Przygotowania trwały od stycznia br. Trzeba było wypracować szczegóły programu inicjatywy, poznać premiowane kryteria konkursów poszczególnych samorządów a następnie pozyskać środki finansowe. Zaangażowały się wszystkie organizacje we wsi. Każda z nich przyjęła na siebie zadanie do wykonania. Sołtys i Rada sołecka koordynowali prace na terenie wsi a stowarzyszenia realizowały działania projektowe w oparciu o pozyskane środki. Organizatorzy, jak co roku, otrzymali cenne wsparcie od darczyńców i sprzymierzeńców, którym z całego serca dziękujemy i bez nich trudno byłoby spiąć wszystkie części zadania. Powstała wspólnota, która wspólnie podjęła się organizacji wydarzenia o randze międzynarodowej. Dołączyły wioski i organizacje w Gminie Pasłęk i Powiecie Elbląskim.
Kilka dni przed wydarzeniem dotarły do Aniołowa delegacje z Francji, Niemiec i Litwy. Prawie 40 osobowa grupa zamieszkała w rodzinach we wsi i okolicy. Wzruszająca jest gościnność i otwartość mieszkańców Aniołowa i naszych partnerów z Pasłęka, Gronowa Elbląskiego, Komorowa i Weklic.
Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 20 wystawców, w tym 8 wiosek tematycznych: Marianka - Mariańskie ogrody, Zalesie – Wioska Smerfów, Kazimierzowo – wioska żuławska, Saint Thelo – wioska lnu we Francji, Taboryszki - wspólnota wiejska z Litwy, Aniołowo-anielska wioska. Dołączył Zielony Grąd ze swoimi pysznościami. Obecni byli przedstawiciele wioski Nowe Kusy, którzy tworzą sołectwo „Całuśne łąki”.
W godzinach południowych przez Aniołowo przeszła parada na czele z orkiestrą strażacką. Za nią na szczudłach snuły się piękne anioły. Nieco dalej szli włodarze i oficjalni goście oraz mieszkańcy nie tylko Aniołowa. Wyróżniały się osoby przebrane i delegacje zagraniczne z akcentami swoich krajów. Po dotarciu na miejsce wszyscy wysłuchali hymnów 5 krajów. W części oficjalnej głos zabrali przedstawiciele samorządów i politycy na czele z senatorem RP i naszym Wojewodą. Potem były krótkie wypowiedzi reprezentantów z poszczególnych krajów.
XVII Zlot otworzyli sołtys Aniołowa z przedstawicielem Stowarzyszenia „Aniołowo”.
Niezaprzeczalną atrakcja była prezentacja na scenie tancerzy bretońskich, którzy następnie poprowadzili warsztaty tańca regionalnego dla wszystkich chętnych. Zaprosili uczestników wydarzenia do stoiska z francuskimi specjałami. Urokliwie i profesjonalnie zaprezentował się zespół wokalny „Wysoczanki”. Wzruszającym elementem było symboliczne dzielenie chlebem upieczonym w Aniołowie ze składników przywiezionych z 4 krajów i gotowym bochnem pieczywa z Litwy.


Podczas zlotu różne miejscowości akcentowały swoje stroje, występ, urządzone stoisko i specjały kulinarne. Znane powszechnie, śpiewające „Cyganeczki” z Rzeczna, tym razem pomagały na stoisku aniołowian.
Najciekawsze prezentacje zostały nagrodzone. Nagrody otrzymały: Marianka, Zielony Grąd, Rzeczna, Kazimierzowo, zespół Gronowiacy, stoisko Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pasłęku, Mennonickie Inspiracje z Władysławowa.
Dużą atrakcją wydarzenia były stoiska rękodzielnicze. Łącznie wystawiło się 11 twórców głównie z aniołami wykonanymi z ceramiki, brzozy, witrażu, koralików, makramy. Na niektórych z nich można było wziąć udział w prowadzonych równocześnie warsztatach tworzenia aniołów.

Rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny „Piękna nasza Gmina cała” organizowany w partnerstwie przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Pasłęku. Komisja wybrała 3 najciekawsze fotografie z terenu Gminy Pasłęk, które wykonali: Lena Tanona, Nadia Kowalczyk i Dawid Makar, siedmioro autorów zdjęć otrzymało wyróżnienia z nagrodami do odebrania. Zdjęcia będą ilustracjami kalendarza, który zostanie wydany na 2023 r.
Ważnym punktem programu były warsztaty przyrządzania „anielskich ruchańców”, które odbywały się do późnych godzin wieczornych. Zapach ich przyciągał do skosztowania i poznania sposobu przyrządzania tradycyjnego specjału wpisanego na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Anielskie ruchańce” stały się sposobem na promocję regionu Warmii i Mazur.
Ciekawym elementem zlotu były też warsztaty kuglarskie prowadzone przez młodych z Aniołowa i Francji dla uczestników zlotu. Wieczorny ich występ poprzedziła część taneczna dla gości zlotu.
Grupa „Angels in the fire” wystąpiła z wieczornym pokazem, który zgromadził wielu oglądających.

Przez cały dzień unosił się zapach grochówki gotowanej w kuchni polowej przez miejscowych druhów OSP.
Wydarzenie organizowane było przez:
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów, Klub Sportowy „Pogrom Aniołowo”, Ochotnicza Straż Pożarna, Klub biegaczy TEAM Aniołowo i Klub motocyklowy MOTOSAPIENS oraz grupę ognia „Angels in the fire”

Organizację anielskiego zlotu wsparły:
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku w urządzeniu miejsca wydarzenia.
- Pasłęcki Ośrodek Kultury w zorganizowaniu wystaw
- Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu, które prowadziło rozmowy i konsultacje na temat rozwoju wsi w oparciu o ideę Smart Village.
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Katedra Architektury Krajobrazu w utworzeniu kolejnego urokliwego miejsca w anielskiej wiosce
- Dyrekcja i Kadra Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pasłęku im. Wł. Broniewskiego – przeprowadzili konkurs fotograficzny „Piękna nasza Gmina cała” oraz anielski rajd rowerowy
- Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitie” udzieliło pomocy językowej
- Kadra Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku
- Nadleśnictwo Młynary przygotowało namiot edukacyjny na temat lasu i jego mieszkańców
- Zakład Pracy Chronionej Cleaner w Elblągu – zabezpieczył część sanitarną
- Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej z/s w Pasłęku
- Gabinet Weterynaryjny Marian Oskroba
- Hurtownia Paliw „LEKSO” w Pasłęku
- Ubezpieczenia „Perfect” Stanisław Jasina
- Ewa i Mariusz Ferek
- Lucyna i Paweł Chomniccy
- Anna i Zbyszek Rączka
- Klub Fotograficzny PTTK w Elblągu
- Sklep „Bartek” w Rychlikach
- Foto Jankiewicz MOVIES
- Kolorowe Party z Elbląga
oraz osoby i firmy w Aniołowie, w tym Rolnicy, którzy podarowali mleko i inne produkty z gospodarstw.

Jak co roku, zlot uświetnili członkowie Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska”. Paradowali na szczudłach i cieszyli się, że pięknie tu i tłumnie. Podniosłą atmosferę wprowadziła orkiestra strażacka z Zielonki Pasłęckiej.
Za rok, w dniach 7-8 lipca 2023 r. spotkamy się na 18-tej edycji anielskiego święta, na które serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie „XVII Zlot Miłośników Aniołów” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Gminy Pasłęk.
Przyjęcie delegacji zagranicznych odbywało się w ramach zadania „Aniothelo. Aktywni we wspólnej Europie” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Gminy Pasłęk.
Przygotowania i wyposażenie teatru ognia realizowane są w ramach zadania Teatr „anioły w ogniu” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Opracowanie Halina Cieśla, koordynator projektów

 

Copyright  ' 2021  www.naszeaniolowo.pl