Pada i pada i pada deszcz, w dachy , daszki i parasole biją jego krople .A u nas w Aniołowie, barwny korowód w rytmie orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej pod kierunkiem pana Celestyna Toruckiego . W tym kolorowym i roześmianym pochodzie , na umajonym wozie jadą barwnie przebrane gospodynie z Marianki pod wodzą sołtysa Stefana Standy , są diabełki i diablice z Piekła ze swoją panią sołtys Basią Wichrowską, , jest nasz niezawodny , roztańczony i rozśpiewany zespół „ Pasłęczanie” , nasz sołtys Zbigniew Cieśla .Na czele pochodu anioły, Burmistrz Pasłęka i prezes naszego Stowarzyszenia „Aniołowo”- Halina Cieśla, zaś zamyka go sołtys na ciągniczku z aniołem na grabiarce .
Przecież deszcz to nie powód do płaczu. Są z nami zaprzyjaźnieni włodarze : Burmistrz Pasłęka – Wiesław Śniecikowski , Proboszcz naszej parafii – Jan Sindrewicz, Starosta elbląski – Maciej Romanowski, Senator R.P. – Sławomir Sadowski .
Są nasi przyjaciele z LGD Stowarzyszenie łączy Nas Kanał Elbląski . Jest jego prezes – Stanisława Pańczuk z rodziną i guru ds. Odnowy Wsi z Sopockiej Uczelni dr Ryszard Zarudzki . To u nas w Aniołowie , kończy się ich I rajd pieszy i rowerowy . Był konkurs wiedzy o Kanale Elbląskim i okolicy .
Jak zwykle pachną lokale przysmaki : karkówka po anielsku, ruchańce anielskie , placki ziemniaczane , pierogi , uszy plebana, mariańskie grzybki , grochówka , domowy chleb i smalec . Po co wymieniać. Kto był , ten wie i jeszcze czuje ich smak.
Byli też twórcy ludowi z zaprzyjaźnionych wsi . oferowali piękne dzieła swoich pracowitych rąk.
Rozrywki dostarczały zespoły artystyczne : Szalone Małolaty, Pasłęczanie , wymieniana już orkiestra z Zielonki Pasłęckiej , Lawa z Młynar nasza aniołowska młodzież : zespół tańca nowoczesnego i tańczący z ogniem „Angels In The ire” .
A przede wszystkim byli niezawodni goście . Po wielekroć cieszyliśmy się na ich widok i bardzo , bardzo jesteśmy im wdzięczni za zaszczycenie nas swoją obecnością , bo to przecież dla nich tak bardzo starali się mieszkańcy Aniołowa . Chcieliśmy Was ugościć i rozweselić , rozbawić . Jeśli udało się nam to choć przez chwilę , to warto było się starać . Raz jeszcze dziękujemy gościom i mieszkańcom , że byliście i uśmiechaliście się pomimo deszczu .
Barbara Dobrowolska
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
Urocze miejsce pod lasem, niewielki stawek. W powietrzu zapach skoszonych traw, drzew iglastych i przygotowywanych przez mieszkanki wsi smacznych potraw. Specjalne miejsce dla zaproszonych gości i dla chętnych do wzięcia udziału w imprezie.
Panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „ ANIOŁOWO” przygotowały domowe wypieki: ciasta, ruchańce , grochówkę ,chleb ze smalcem i ogóreczkami. Można też było zjeść kiełbaskę, kaszankę, karkówkę i... pierogi z „Raju pierogowego u Janki”.
Amatorów wiejskich specjałów było bardzo wielu. Największym powodzeniem cieszyły się anielskie ruchańce, ciasta i pierogi.
Swym patronatem objęła tegoroczną imprezę Telewizja Polska i Radio Olsztyn.
Organizatorzy zadbali nie tylko o ciało, ale i o ducha.
Po przywitaniu i wystąpieniach gości oficjalnych oraz rozdaniu nagród w konkursach, wystąpił dziecięcy zespół taneczno – wokalny ze Szkoły Podstawowej w Rzecznej, do której uczęszczają nasze dzieci. Zaprezentował on w formie pantomimy legendę o powstaniu Aniołowa. Nagrodzono ich dużymi brawami. Mamy młode talenty także wśród wiejskich dzieci. Trzeba im tylko trochę pomóc. Nasza młodzież późnym wieczorem występowała w przedstawieniu teatralnym Ani Wood i jako Angels in the fire – w tańcach z ogniem. Nauczyli się tego podczas warsztatów a potem pilnie trenowali. Ania Łebek była pomocą, przyjaciółką, doradcą i czasem, w chwilach zwątpienia i totalnego niechciejstwa- bezwzględnym „poganiaczem mułów”.
Cały czas przygrywała do zabawy kapela z Komorowa. Można było pojeździć wozem konnym. Występowały też inne zespoły: Pasłęczanie, Żmije z Naterek, zespół z Żabiego Rogu, C-LEX z Pasłęka, goście z Piekła, Fury- G z Elbląga.
A wieczorem spotkanie mieszkańców i gości przy ognisku. Tańcom, śpiewom, dowcipom i wspominkom nie było końca, aż trudno było się rozstać.
Muszę przyznać, że z ogromną przyjemnością słuchałam gratulacji za udaną imprezę i namawiałam innych ,żeby też próbowali swoich sił..
W IV Zlocie uczestniczyli artyści ludowi z różnych miejscowości i atrakcji było znacznie więcej niż w poprzednich spotkaniach, uczestników również.
Szczerze cieszyliśmy się z przybycia gości sponsorujących nasz projekt oraz tych realizujących go z nami z elbląskiego ESWIP-u .
Zawsze możemy liczyć na pomoc Starostwa w Elblągu, Urzędu Marszałkowskiego naszego województwa i władz gminnych. Sponsorom i przybyłym gościom pani prezes serdecznie dziękowała w imieniu mieszkańców Aniołowa.
Wszystkim przychylilibyśmy nieba. Trochę zawiodła pogoda, ale i tak anioły nad nami czuwały bo nie padało, aż do późnego wieczora.
Barbara Dobrowolska
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
Aniołowo, 10 października 2012 roku
Rok bieżący ogłoszony jest rokiem Janusza Korczaka. W świetlicy „Pod Dobrym Aniołem” w Aniołowie od kwietnia do października trwa projekt „Zwykłe rzeczy z niezwykłą miłością” finansowany przez Fundacjię„Przyjaciółka” w ramach programu „Perfecta mój talent”. Celem przedsięwzięcia jest organizacja inspirujących zajęć rozwijających pasje i zainteresowania wychowanków. Po analizie potrzeb najmłodszych mieszkańców wybrano dwa rodzaje zajęć: muzyczne i kuglarskie. Warsztaty kuglarskie prowadzone są przez miejscowych członków grupy, pod okiem animatora teatru. Lekcje gry na instrumentach prowadzą nauczyciele Szkoły Muzycznej w Pasłęku, którzy dojeżdżają do Aniołowa. Każdy może nieodpłatnie uczestniczyć w indywidualnej nauce gry na gitarze lub keyboardzie, albo rozwijać zręczność w teatrze ognia, skorzystać z instrumentów i przyrządów zakupionych w ramach projektu. W zajęciach muzycznych uczestniczyli: Maciek Wróblewski, Ola Wiczyńska i Kacper Rączka oraz Kasia i Paulina Dietrych, Michał Kamiński, Marcin Buczyński i Iwona Gałus. W zajęciach rytmiki brali udział najmłodsi mieszkańcy wsi.
Zorganizowano w świetlicy koncert muzyczny. Wystąpili w nim uzdolnieni aniołowianie: Kinga Brogowska i Grzegorz Dobrowolski oraz Dominika i Kuba Gębczyk. Wykonali utwory na gitarze, flecie i keyboardzie. W koncercie wystąpili gościnnie także uczniowie Szkoły Muzycznej w Pasłęku.
Licznie przybyli mieszkańcy Aniołowa podziwiali młodych ludzi z pasją, w skupieniu wysłuchali utworów, które wprowadziły wszystkich w piękny świat dźwięków. Spotkanie uświetnił swoją obecnością Burmistrz Pasłęka.
Druga część spotkania odbyła się przed świetlicą, gdzie nowi członkowie teatru ognia demonstrowali swoje umiejętności podczas kręcenia pojami, chodzenia w butach siedmiomilowych, robienia baniek mydlanych. Kijem kuglarskim zręcznie machał Patryk Wanatowski, gościnnie występowała Natalia Rogosz. Najwięcej braw zebrały dziewięcioletnie Paulinka Dietrych i Dominika Gębczyk, które tańczyły z pojami.
W ramach działań projektowych podopieczni świetlicy Grupa „Angels in the fire” będą uatrakcyjniać uroczystości w województwie pomorskim. Brali udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Pogrodziu, I Pikniku Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego w Oleśnie, uświetniali Zlot Miłośnków Aniołów i pobyty grup francuskich w Aniołowie. Młodzi ludzie w Aniołowie kultywują zwyczaje, prowadzą warsztaty dla uczestników grup studyjnych, redagują kronikę z życia „Angels in the fire”.
Dziękujemy Spółdzielni Mleczarskiej w Pasłęku, Kołu Łowieckiemu „Bóbr” w Pasłęku, właścicielom sklepów papierniczych: „ELVIS” i „ARAMIS” w Pasłęku za wspieranie działań służących rozwojowi dzieci i młodzieży oraz Burmistrzowi Pasłęka za pomoc w organizacji zajęć
Koordynator projektu Halina Cieśla.
Asystenci koordynatora Kacper Rączka i Patryk Wanatowski.
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum
Mieszkańcy Aniołowa wraz z trzema zaprzyjaźnionymi wioskami z województwa warmińsko-mazurskiego (Pogrodzie, Kadyny i Suchacz) w dniach 29.02.-02.03.2008 r. wzięli udział w wizycie studyjnej w ramach realizacji projektu „EQUAL” (upowszechnianie dobrych praktyk na obszarach wiejskich) w pięciu wioskach tematycznych województwa pomorskiego (Iwięcino, Podgórki, Sierakowo Sławieńskie, Dąbrowa i Paproty). Z każdej z czterech miejscowości pojechała kilkunastoosobowa delegacja. Wizyta miała na celu zapoznanie się z zasadami funkcjonowania wiosek tematycznych, wymianę posiadanych doświadczeń i wiedzy, a także prezentacje osiągnięć i planów dalszych działań oraz sposobów ich realizacji.
Pierwszego dnia wizyty delegacja dotarła do wsi Iwięcino, nazywanej „Wioską Końca Świata”. Nazwa pochodzi od XVI-wiecznej polichromii „Sąd Ostateczny” znajdującej się na sklepieniu kościoła pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Jest to największa atrakcja tej miejscowości. Cały czas trwa renowacja malunku. We wsi aktywnie działa Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, Klub Dobrej Gospodyni i OSP. Wspólnymi siłami ze wsparciem środków unijnych została wybudowana okazała świetlica. W czasie wizyty goście brali udział w warsztatach, m.in. uczyli się wyrabiać ozdoby wielkanocne.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty we wsi Podgórki, nazywanej „Krainą Bajek i Rowerów”. Mieszkańcy chcą zbudować ofertę dla turystów opartą na zagadnieniach związanych ze światem baśni i zabaw. Zakupili kilkadziesiąt starych rowerów, odbudowują je i ozdabiają odpowiednio, nazywając bajkocyklami. Planują wybudować również warsztat i wypożyczalnie swych bajkowych pojazdów. Uczą się wyrabiania ceramiki, malowania na szkle, tworzenia świec. Wyremontowali popegeerowską oborę, w której odbywają się zajęcia teatralne oraz edukacyjne, prowadzone przez Hankę i Rumcajsa. Udział w warsztatach pomógł zrozumieć gościom idee tej oferty.
Z Podgórek delegacja trafiła do Sierakowa Sławieńskiego – „Wioski Hobittów”. Mieszkańcy zafascynowani prozą J.R.R. Tolkiena założyli Stowarzyszenie „Hobitton”. Wspólnie stawiają oryginalne budowle, szyją stroje baśniowych postaci, organizują gry terenowe. Część uczestników wizyty wzięła udział w pokazie, wędrując wyznaczonym szlakiem wokół wsi. Po drodze spotykali przeróżne postacie, wykonywali zadania. Wszyscy wrócili cali i zdrowi, ale mocno podekscytowani i zmęczeni, twierdząc zgodnie, że przeżyli ekscytującą przygodę.
Z Sierakowa autobus pojechał do Dąbrowy – „Wioski Zdrowego Życia”. Jest to miejscowość, w której w nienaruszonym stanie przetrwały stare chaty z przełomu XIX i XX wieku. Turyści, którzy tam trafią będą mogli zobaczyć zabudowania gospodarskie wraz z całym inwentarzem (świnie, krowy, konie, kozy, kaczki, gołębie), przejść ścieżką edukacyjną „Ania i Grześ idą przez wieś”, zobaczyć jak wypieka się wiejski chleb, pooddychać czystym powietrzem, kontemplować przyrodę. Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że w ich wsiach także da się odnaleźć gospodarstwa, w których czas się zatrzymał.
Ostatnią miejscowością do jakiej trafiła wycieczka były Paproty – „Wioska labiryntów i źródeł”. Sołtys tej wsi wraz ze swoją rodziną buduje od kilku lat różnorodne formy z użyciem wierzby energetycznej. W zajęciach biorą udział również studenci Akademii Sztuk Pięknych. Najciekawsze są labirynty. Na mokrej łące sadzona jest wierzba w odpowiednich układach tworzących zawiłe korytarze, w których odbywać się będą różnorodne gry terenowe. Odpowiedni gatunek wierzby, zwany wikliną jest wykorzystywany do uplatania koszyków, dzbanków itp. Każdy z uczestników wizyty nauczył się wyplatać najprostsze formy, poznał podstawy sztuki wikliniarskiej.
W przerwach między wizytami w kolejnych wsiach odbywały się warsztaty teoretyczne prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, doskonale znających szereg zagadnień dotyczących problematyki wiosek tematycznych, sposobów i pomysłów na specjalizację wsi. Wizyta studyjna uświadomiła mieszkańcom Aniołowa, że rozwój ich wsi zmierza w dobrym kierunku. Poznali zasady budowania wioski tematycznej, które będą konsekwentnie wprowadzać w życie na swoim terenie.
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum