U stóp Wysoczyzny Elbląskiej, wśród pagórków i strumieni, leży wieś, jakiej szukać by z latarnią. Przyciąga swym urokiem i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Aniołowo leży w powiecie elbląskim w gminie Pasłęk. W tej wsi życie płynie z dala od zgiełku i wszędzie jest blisko ( 3 kilometry od drogi krajowej numer 7 Warszawa- Gdańsk i linii kolejowej ).

Aniołowo zostało założone 25 grudnia 1315 roku na 42 włókach przez komtura elbląskiego i Wielkiego Szpitalnika Zakonu Krzyżackiego NMP – Friedricha Wildenberga. Zatem historia Aniołowa sięga średniowiecza, jednak na długo przed lokalizacją była tu staropruska osada, czego dowodem jest odkryte w 1932 roku cmentarzysko datowane na lata 150 – 350 r.n.e.

Jedną z cech, które świadczą o niepowtarzalności wsi jest dwupoziomowa budowa. Układ osadniczy rozlokowany został wokół owalnicy okrążającej strumień, zwany niegdyś potocznie Potok Aniołowo. Wschodnia część drogi położona jest około 20 metrów wyżej od zachodniej. W związku z taką budową występuje tu duże zróżnicowanie w wysokości na jakiej znajdują się zabudowania.

O szczególnych walorach wsi, świadczy również to, iż dawniej nazywano ją „ piękną wsią”.

 

Obecnie Aniołowo przeżywa swój renesans. Za sprawą kilku prężnych gospodarstw przoduje wśród innych wsi w produkcji mleka najwyższej jakości, odpowiadającego normom Unii Europejskiej. W ubiegłym roku wyprodukowano ponad milion litrów mleka. Aniołowo rozwija się także pod kątem agroturystyki. Obecnie kilka gospodarstw przygotowywanych jest do przyjęcia gości, których będzie czekało mnóstwo atrakcji. Do wsi przylega las, do którego prowadzi aleja grabowa. Do dziś w Aniołowie w dobrym stanie jest brukowana zabytkowa droga, wiele starych, zabytkowych domów z bogatym wyposażeniem, a także w części nadal sprawna sieć wodociągowa, wykorzystująca ciśnienie wody gruntowej spływającej z pól za pomocą dren i odstojników.

 

Aniołowo to wyjątkowa wieś. Warto ją zobaczyć!

Copyright  ' 2021  www.naszeaniolowo.pl